Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Hoitopörssi uutisiin
Julkaistu: Ilta-Sanomat, vieraskynä 28.5.2001
Hoitopörssi uutisiin
Ylen, MTV:n ja Nelosen kanavat pitävät kansalaiset yhä enemmän selvillä siitä, miten osakemarkkinat minäkin päivänä ovat kehittyneet. Varsinaisten uutislähetysten lisäksi ne kertovat vielä talousuutisissaan niin maamme kuin USA:n Nasdaqin viime hetken muutokset.
Kenelle nämä uutiset on aidosti tarkoitettu? Osakkeenomistajat ja osakekauppaa päivittäin tekevät seuraavat pörssien kehitystä muualta kuin television kautta. Kansalaisten jokapäiväisen elämän kannalta tärkeämpää saattaisi olla uutisoida esimerkiksi maan terveydenhuoltotilanteesta ja tuhansia kansalaisia koskettavista hoitojonoista.
Sosiaali- ja terveydenhuolto tarjoaa koko ajan monenlaisia uutisia. Laman seurauksena tehdyt leikkaukset ovat vieneet hoitosektorin kurimukseen, josta paluu on ollut vaivalloisen hidasta. Vahvankaan talouskasvun aikana sosiaali- ja terveydenhuoltoon ei ole lisätty voimavaroja niin, että tilanne olisi pystytty palauttamaan suhteellisesti lama-aikaa edeltäneelle tasolle.
Tällä hetkellä suomi käyttää terveydenhuoltoon vain 6,8 prosenttia bruttokansantuotteesta. Tällä panostuksella maamme on EU-maiden häntäpäässä.
Kansalaiset ovat havainneet yhteiskunnan osuuden pienenemisen oman kustannusosuuden nousuna ja vaikeuksina päästä kunnalliseen hoitoon. Hoitohenkilöstö kokee tilanteen karuuden joka päivä. Palkkaus vastaa heikosti työn vaativuutta ja vastuullisuutta. Runsaat pätkätyöt lisäävät yhdessä niukan henkilöstömäärän kanssa henkistä ja ruumiillista uupumusta.
Vanhuskeskustelu sai osaltaan aikaan pienen alkusysäyksen muutokselle. Sosiaali- ja terveysministeriö antoi nopean valmistelun jälkeen vanhustenhoidon laatusuositukset. Niiden tarkoituksena on saada jokainen kunta laatimaan vanhuspoliittinen strategia konkreettisine tavoitteineen.
Kuntalaisille on tarkoitus tiedottaa vuosittain palvelutasosta ja tuloksista. Hyvin toimiessaan tällainen menettely vastaisi eräänlaista terveyspörssiä: kuntalaiset saisivat mahdollisesti useamminkin kuin kerran vuodessa tietoa hoitotilanteesta ja sen kehittymisestä. Tämän perusteella he voisivat reagoida kunnan päättäjiin päin.
Terveyspörssiajattelun voisi ottaa käyttöön erityisesti sairaanhoitopiireissä. Monissa sairaaloissa on pitkät jonot leikkauksiin. Jorvin sairaalassa oli vuoden lopulla leikkausjonoissa 4 552 potilasta.
Eriarvoisuus maan eri osissa kasvaa. Inhimillinen hätä lisääntyy, kun odotusajat kiireellisiinkin leikkauksiin ja muihin hoitoihin venyvät. Jonottaminen lisää sairastamisen kuluja. Hoidon lopputuloksetkin monissa tapauksissa heikentyvät.
Kukin sairaanhoitopiiri voisi laatia vaikka neljännesvuosittain hoitopörssitiedotteen. Siinä kerrottaisiin yleisesti jonotilanne ja esiteltäisiin ne sairaudet, joiden hoitojonot ovat pisimmät. Samalla kuvattaisiin tilanteen kehittyminen edellisistä ajanjaksoista. Tv ja radio kertoisivat tiedoista uutisissa ja ajankohtaiskatsauksissa. Tiedot olisivat teksti-tv:n ja internetin sivuilla kansalaisten luettavissa.
Tästä voisi olla ainakin se hyöty, että kansalaiset pääsisivät vertaamaan omaa tilannettaan muuhun maahan ja vaatimaan päättäjiltä konkreettisia toimia kansalaisten tasa-arvoisen ja inhimillisen hoidon puolesta. Uskon, että näillä pörssitiedoilla olisi osakekurssitietoja huomattavasti laajempi käyttäjäjoukko.
| ||